Co je průmysl 4.0 a co od něj můžeme čekat?

  • Napsal Patrik Libský
  • Published in Ostatní

S tím, jak jsou počítače a telefony stále chytřejší a chytřejší, můžeme docela brzy očekávat to, že nás během několika dalších let začnou čím dál více nahrazovat robotičtí pracovníci. Průmysl 4.0 jde ruku v ruce s pojmem průmyslová automatizace. A co že to vlastně všechno obnáší?

průmyslová automatizace

 Průmysl 4.0

Průmyslu 4.0 se někdy říká čtvrtá průmyslová revoluce. A že je to revoluce pořádná. S neustálou digitaliazcí prostě musí přijít doba, kdy budou stroje schopny kompletně nahradit lidské pracovníky. Průmysl 4.0 znamená, že v továrnách už nebudou pouze samostatné roboty, ale celá složitá obotická pracoviště, která už většinu času nebudou potřebovat asistenci člověka. 

Výhody robotizace

Používání robotů na lidské práce s sebou přináší řadu výhod zejména pro vlastníky výrobních podniků. Získají pracovníky, kteří budou schopni dělat repetitivní úkoly efektivně klidně i několik dní v kuse. Navíc se u nich nemusí starat o věci jako pojištění, platy a další záležitosti, které musí obstarat v případě lidí. Obsluha by navíc měla být možná prakticky odkudkoliv. Výsledkem budou výrobní linky, které budou vysoce efektivní a časem méně nákladné než lidská práce.

Nevýhody

Telefony i počítače se občas pokazí a ani průmyslové roboty nejsou výjimkou. Nemusíme ale asi čekat žádnou robotí apokalypsu. Kvůli všudypřítomným čipům je zde také poměrně vysoké riziko hackerských útoků. S šířením robotů ale bude stoupat i úroveň bezpečnostních systémů

Roboty a lidé

Poměrně často se objevuje otázka, co bude s lidskými pracovníky. A poměrně často je odpovědí jeden ze dvou extrémů:

  • roboty nahradí lidské zaměstnance a ti přijdou o práci do konce života
  • roboty jsou pouhý trend a lidi nic nenahradí

Odpověď se ale nachází tak nějak uprostřed. Robotizace nabízí příležitost ke zvýšení kvalifikace, výkonu zajímavější práce a vyššího platu.

průmyslový robot

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

2013 Auto - moto, pneu