Jak vybrat dalekohled s nočním viděním?
- Napsal Patrik Libský
- Published in Ostatní
Principem pro fungování dalekohledu s nočním viděním je infračervené záření. Tímto způsobem je noční vidění schopné zaznamenat danou teplotu tělesa. Samotný dalekohled je tedy schopný zpracovat toto záření, a tak i za snížené viditelnosti vykreslit daný prostor či objekt.
Jednoduše řečeno, noční vidění pracuje se zbytkovým světlem hvězd a Měsíce, které volným okem člověk nevidí. Dalekohledy s nočním viděním mají různé generace této technologie.
- Monokulární noční vidění – patří mezi velmi rozšířené druhy nočního vidění, především díky příznivé ceně. Výhodou je i jejich velikost, nižší váha a široká využitelnost. Dané prostředí pozorujete jedním okem a zároveň můžete využít možnost montáže na hlavu.
- Binokulární noční vidění – je na trhu nejoblíbenější, i přestože je jeho cena značně vyšší (od 12 tisíc korun). Samotný název vám napovídá, že noční svět sledujete oběma očima na rozdíl od monokulárního nočního vidění. Tento druh dalekohledu s nočním viděním je možné na hlavu také připevnit.
- Digitální noční videnie - je najmodernešjím druhom nočného videnia na trhu. Princíp vykreslovania v tme je na práci s CCD senzormi. Vďaka nim samotné zariadenie môžete použiť cez deň i v noci, pretože oproti klasickým nočným videniam rozoznávajú senzory zbytkové svetlo veľmi citlivo. Dôležité je však vedeiť, že toto zaraidenie je poháňané batériou, čo môže byť občas nevýhodou.