Jak vybrat nejlepší rybářské vlasce, aby Vám neuplaval výstavní kousek?

  • Napsal Patrik Libský
  • Published in Ostatní

Jste nováčci v rybaření a chcete si vybrat správné rybářské vlasce nebo se jen něčemu přiučit? Výběr vlasců určitě ovlivní následný průběh rybolovu. Vybírat musíte opravdu pečlivě a pořádně. Mohli jste si koupit sebevíc lepší prut i s tím nejlepším navijákem a stejně Vám ten velký úlovek může hodně rychle pláchnout do dáli. Rybářské vlasce se vyrábí totiž různé především podle toho, jaký druh ryby se chystáte lovit. Liší se barvou, materiálem, počtem návinů i odolností.

rybářské-vlasce

Základní dělení rybářských vlasců

¾   Monofilní: rozdělují se na měkké, středně tvrdé, tvrdé a ultra tvrdé. Toto dělení určuje průtažnost, kterou dané rybářské vlasce disponují. Větší průtažnost zhoršuje viditelnost záběru při lovení.

¾   Splétané: nemají skoro žádnou průtažnost. Jsou velmi citlivé, můžete vycítit i opravdu opatrný pohyb ryby či návnady. Obvykle je charakterizuje dobrá nosnost i tvrdost.

Rybářské vlasce – jaké parametry jsou podstatné?

¾   Materiál: mezi typické materiály, ze kterých se rybářské vlasce vyrábí, jsou nylon, dacron, dyneema, polyethylen, polyvinylidenfluorid či poměrně nově i nanofil.

¾  Nosnost: další důležitý parametr, který Vám pomůže k tomu, aby po dlouhém zápasení nakonec o ryba neuplavala kvůli přetržení vlasce. Nosnost vlasce vybírejte podle druhu ryby, kterou se chystáte ulovit.

¾   Průměr: na tzv. plavanou se hodí vlasce s nejmenšími průměry, tedy od 0,16 do 0,2 mm. Tyto malé průměry dobře poslouží k lovení menších ryb. Na kapra pak zvolte rybářský vlasec o průměru větším než 0,2 mm a na ty největší úlovky, třeba zrovna výstavního sumce, si připravte rybářské vlasce s průměrem kolem 0,6 mm.

¾   Délka

¾   Barva: nejideálnější je, když ryba vlasec nevidí. Na druhou stranu tak má i rybář problém svůj rybářský vlasec vůbec ve vodě vidět. Proto byly vyvinuty fluorescenční rybářské vlasce, ve vodě viditelné jako přerušovaná čára. Zelené zbarvení se chodí do čistějších a zelených vod, hnědý naopak do bahnitějších vod.

Při nakupování rybářské výbavy opravdu na výše zmíněné body myslete. Nechcete si nechat uplavat Váš životní rybářský úlovek. Zamyslete se nad tím, jaký druh budete lovit a podle toho hledejte vhodné rybářské vlasce podle nosnosti, průměru, délky, materiálu i barevnosti.

Jaké rybářské vlasce si můžete pořídit?

¾   Fluorocarbony

¾   Kaprové vlasce

¾   Sumcové vlasc

¾   Vlasce na feeder a plavanou

¾   Vlasce na přívlač

Obchod Pod hladinou nabízí rybářské vlasce nejrůznějších barev, délky návinů, průměrů, materiálů a tak dále. Mezi značkami najdete i velmi kvalitní Kryston či Fox.
Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

2013 Auto - moto, pneu