Jaký je princip hydrauliky? Dnes to konečně zjistíte!

  • Napsal Patrik Libský
  • Published in Ostatní

Zápasí s tím děti na základních i na středních školách a občas se princip hydrauliky nenaučí ani na vysoké. Jestli patříte k těm, kteří princip hydrauliky odříkají i hned po probuzení, jste šťastný člověk. Pro ty, kteří s hydraulikou ale stále bojují, je právě tento článek. Řekneme si o principu hydrauliky, a také o tom, kde ji využíváme (například hydraulické ventily)

hydraulické čerpadlo

Součásti hydraulického systému

Hydraulické systémy se skládají z hydraulické kapaliny, pístů, válců, zásobníku oleje nebo akumulátoru energie, hlavního mechanismu a bezpečnostních zařízení. Tyto součásti spolu pracují díky přenášení síly prostřednictvím hydraulické tekutiny v uzavřeném prostředí. Hydraulické systémy jsou schopny vytvořit obrovskou sílu i v lehkých a úzkých mechanismech. Proto se bez hydrauliky neobejde žádné auto. Během svého vývoje se hydraulika začlenila do takových oborů jako inženýrství a doprava.

Princip hydrauliky

Princip vychází z Pascalova zákona. Ten říká, že síla, která působí na první píst, vytváří v kapalině tlak, který se se přenáší až k druhému pístu. Tlak se od prvního pístu nemění, takže k druhému se dostane stejná, nebo dokonce větší síla, než která od prvního odešla. Konečně se dostaneme ke vzorečku. Ten závisí na dvou faktorech:

  • Obsah pístů 1 a 2
  • Síla F1 a F1

Ve výsledku tedy vzoreeček vypadá takto:

F1/S1 = F2/S2

Když převedem vzoreček do slov, zjistíme, že velikostil obou sil působících na písty jsou závislé na jejich obsahu. Protože tlak zůstává stejně velký, znamená to, že na větší píst působí větší síla.

pístový hydromotor

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

2013 Auto - moto, pneu