Nosnost dronu – zvládne unést člověka?

 • Napsal Patrik Libský
 • Published in Ostatní

Co je dnes populárnějšího než dron, přece dron! Samozřejmě, že to byl žert. Přemýšlíte-li, že si pořídíte tento létající prostředek, měli byste se zaměřit hned na několik parametrů a hlavně omezení, které je nutné respektovat. Samotné slovo pochází z angličtiny, konkrétněji ze zkratky UAV (Unmanned Aerial Vehicle). Dron je autonomní létající stroj, který ovládáte pomocí dálkového ovládání. Na trhu jsou k dostání drony jak pro zábavu, tak i profesionální použití.

dron Yuneec

Výběr dronu

Jelikož je na trhu přímo záplava různých modelů a výrobců dronů a kvadrokoptér, je značně obtížné vybrat ten pravý pro vás. Odborníci doporučují při výběru zohlednit tato pravidla:

 1. kupujte dron a příslušenství známých značek,
 2. věnujte zvýšenou pozornost záruce,
 3. čím vyšší rozlišení kamery, tím lépe,
 4. vysoká kapacita baterie.

Základní výbava pro pořizování videa

Pokud se ovšem nespokojíte čistě s létáním a chcete sem tam pořídit nějaký snímek krajiny. Pozor! S drony nesmíte létat nad soukromým pozemkem a pořizovat audiovizuální záznam. Vystavujete se policejnímu stíhání. Pro milovníky fotek a videí je nutností dovybavit dron o kameru, a ještě lépe také stabilizaci, pro ostré snímky bez chvění. V případě pořizování fotografií postačí stabilizace jednoosá, tak u videa je lepší sáhnout po gimbalu, tedy tříosé stabilizaci.

dron Yuneec

Omezení používání dronu

Jelikož drony zažily velký boom a mnohdy došlo k poškození majetku nebo dokonce špionáži, platí určitá opatření, která je potřeba dodržet. Amatérský uživatel například musí:

 1. létat na přímou viditelnost pilota,
 2. mít souhlas majitele pozemku, nad kterým létáme,
 3. létat maximálně do výšky 300 m,
 4. vyhnout se letem nad zastavěnou oblastí a lidmi,
 5. vyhnout se létání v noci.

Dále platí omezení, pokud chceme létat například v Národním parku. Létání je zde zcela zakázáno a pokud i tak z nějakého důvodu létat potřebujete, musíte zažádat o povolení u
Úřadu pro civilní letectví a správou parku. Proč je tomu tak? Zejména kvůli ochraně přírody a samotných návštěvníků. Dále by měl přibýt také zákaz létání nad památkami. Jako poslední zmíním tzv. bezletové zóny. Tam nesmíme létat v žádném případě, platí to v ČR zejména pro Pražský hrad, dvojici jaderných elektráren, chemické provozy nebo letiště.

Pokud máte další dotazy, například ohledně nosnosti dronu, obraťte se na profesionály, e-shop ASTRA model, kde vám zaručeně poradí a ze svého sortimentu dronů Yuneec vyberou vhodný kousek.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

2013 Auto - moto, pneu