Vzduchovky: jejich využití a typy zbraní s příkladem

  • Napsal Patrik Libský
  • Published in Ostatní

Pokud máte chuť a zájem vyzkoušet střelbu na terč nebo potřebujete ulovit malé škodné škůdce na zahradě, vzduchovky jsou vhodnou volbou. V Česku totiž spadají do kategorie D. Pouze vzduchovky s vyšší maximální úsťovou energii se řadí do skupiny C. Zbraně z kategorie D si lze koupit bez zbrojního průkazu a registrace zbraně, pokud máte minimálně 18 let.

Vzduchovky dlouhé a krátké -  jaký je v nich rozdíl?

Vzduchovky mohou být dlouhé nebo krátké. Obvykle pokud člověk slyší slovo vzduchovka, představí si právě ty dlouhé. Ty jsou typičtější a běžnější. Oproti kratším vzduchovkám jsou přesnější a výkonnější v dostřelu a úsťové rychlosti.

Vzduchovka GAMO Hunter Maxxim IGT set 4,5mm s puškohledem 4x32, zbraň, která vyniká svým kvalitním provedením i skvělou přesností. Využívá systému IGT. Tento sytém má obvykle pažbu v plastovém provedení. Avšak tento typ vzduchovky patří mezi vyšší třídu, proto je vyrobena ze dřeva. Takovou pažbu mívaly dříve třeba české Slavie.vzduchovky dlouhé

Krátké vzduchovky vypadají velmi podobně jako klasické zbraně. Jsou v podstatě takovou napodobeninou těch opravdových. Tyto zbraně jsou buď na diabolky nebo na ocelové BB broky 4,5mm. Typicky jsou poháněny CO2 bombičkou, která zvládne obvykle zhruba 50-70 výstřelů.

Vzduchovka Gamo P 900 4,5mm je vhodná pro sportovní střelbu. Vyrábí se z kvalitního polymeru a patří do kategorie zalamovací vzduchovky. Tato zbraň díky provedení padne skvěle do Vaší ruky.vzduchovky krátké

Jak se nejběžněji dělí vzduchovky podle systému?

Jak už bylo výše u krátkých vzduchovek zmíněno, jsou poháněny CO2. Plyn CO2 ale není pouze jediná možnost, jak vyrobit tlak pro pohon střeliva z hlavně. Systémy běžně dělíme na:

Pružina a píst

Ty patří k těm nejstarším a nejběžnějším typům. Nejčastěji se používají a kupují především z toho důvodu, že případná výměna pružiny nebo pístu není moc nákladná a jednoduše se s nimi manipuluje.

Vzduchovky s plynovým pístem

Takové vzduchovky mají místo pružiny natlakovaný píst, který je naplněn vzduchem, dusíkem nebo jiným interním plynem. Nejčastěji se využívá systém Vortex a IGT. Vzduchovky bez pružiny nejsou hlučné a eliminují zpětné rázy.

Jak se natahují vzduchovky? Zlamovací vs. s pevnou hlavní

U zlamovacích vzduchovek se nabíjí pomocí zlomení hlavně. Táhlo, které je spojené s hlavní natáhne pružinu a spoušťový mechanismus. Časem dochází k opotřebení a vzniká vůle mezi tělem zbraně a hlavní a to je důvod nežádoucího většího rozptylu střelby.

Vzduchovky s pevnou hlavní, jinak řečeno vzduchovky se spodním nátahem, mají páku. Ta přejímá funkci hlavně, kloubu a táhla stlačující píst. Nemusí se tedy zbraň lámat v hlavni. Hodí se zejména pro sportovní střelbu, protože zaručuje dlouhotrvající přesnost. Avšak z tohoto důvody mají mnohem větší hmotnost.

Ať už hledáte vzduchovky pro občasnou střelbu na terč jako zábavu, střelbu na malé škůdce, kteří Vám škodí na zahradě nebo se chystáte prorazit ve sportovní střelbě, vyplatí se podívat na stránky HUNTING 24. Tento obchod nabízí kvalitní vzduchovky i další potřebné vybavení.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

2013 Auto - moto, pneu