Znáte všechny způsoby mezigenerační obměny ve společnost?

  • Napsal Patrik Libský
  • Published in Ostatní

Všichni vlastníci firem dříve či později narazí na téma mezigenerační obměna. Výběr těch správných následovníků je velmi důležitý a předurčuje směr, jakým se společnost bude do budoucna ubírat.

people sitting on chair in front of table while holding pens during daytime

Existují čtyři možnosti, jak provést mezigenerační obměnu:

Předání společnosti rodinným příslušníkům

K tomuto druhu mezigenerační obměny dochází zejména v rodinných firmách. Jedná se o postupné předání vybranému rodinnému příslušníkovi. Majitel postupně opouští své funkce, nicméně si ponechává možnost kontrolovat a směřovat prováděná rozhodnutí. Také si ponechává možnost v případě potřeby obnovit původní stav.

Předání společnost managementu

Tento případ nastává, pokud majitel nemá, nechce nebo nenajde vhodného nástupce mezi rodinnými příslušníky. Majitel tedy hledá svého nástupce mezi zaměstnanci společnosti, případně se poohlédne po externím nástupci. Postup předávání je pak v podstatě stejný jako v případě rodinného příslušníka.

Prodej společnosti třetí osobě

K tomuto způsobu přistupují majitelé společností nejčastěji. V takovém to případě je dobré se obrátit na vhodného poradce, který se těmito prodeji zabývá. Pokud není kupující předem jasný, pak je možné zahájit výběrové řízení, kde se přihlásí potenciální zájemci se svými nabídkami.

Vyčleněni obchodní společnosti do svěřenského fondu

I s tímto případě je možné se v rámci mezigenerační obměny setkat. Jedná se tedy o svěření podílu majitele svěřeneckému správci. Ten jej spravuje jako majetek bez vlastníka. Tento typ předání má velkou řadu výhod, nicméně jeho budoucnost je v rámci České republiky velmi nejistá, což jeho atraktivitu snižuje.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit

2013 Auto - moto, pneu